ورق استیل 316 چیست ؟

ورق استیل 316 چیست ؟

فهرست مطالب

معرفی ورق استیل 316

در میان انواع فولادهای ضد زنگ، ورق استیل 316، دومین استیل رایج پس از ورق 304 به شمار می‌رود. در ترکیبات اصلی آن علاوه بر کروم و نیکل، مقداری نیز از مولیبدن وجود دارد. این ورق در گروه فولادهای ضد زنگ آستنیتی دسته بندی می‌گردد و در برابر خوردگی، سایش، فشار و ضربه، مقاومت بالایی دارد. جالب است بدانید که ورق استیل 316 و 304 از نظر ترکیبات شیمیایی، خواص فیزیکی و مکانیکی، شباهت بسیار زیادی به هم دارند؛ تنها تفاوتی که میان این دو ورق وجود دارد، عنصر مولیبدن است که در ورق 316 یافت می‌شود. این عنصر، استحکام و مقاومت این ورق را در برابر بسیاری عوامل آسیب رسان افزایش داده است.

اصلی ترین ویژگی های ورق استیل 316

اولین ویژگی ورق استیل 316 این است که خواص مغناطیسی ندارد و به همین سبب جزو دسته بندی ورق‌های نگیر قرار دارد. همان گونه که می‌دانید ورق‌های نگیر توسط آهنربا جذب نشده و فاقد خاصیت مغناطیسی هستند. به طور کلی تمامی ورق‌های استیل نگیر، کاربرد بیشتری نسبت به نوع بگیر آن‌ها در صنعت دارند و همچنین قیمت آن‌ها کمی بیشتر است.

ورق استیل 316 دارای خاصیت انعطاف پذیری و شکل پذیری بسیار خوبی است و به راحتی می‌توان آن را به شکل دلخواه درآورد و برای تولید محصولات مختلف استفاده نمود. این ورق‌ها در برابر خوردگی و سایش مقاومت و دوام بسیار بالایی دارند، به همین سبب از آن‌ها برای تولید تجهیزات دریایی و همچنین قطعات مختلف در صنایع نساجی، پتروشیمی و پالایشگاه‌ها استفاده می‌کنند. بررسی‌ها نشان دهنده آن است که این ورق‌ها در محدوده دمایی بسیار گسترده (از منفی 150 درجه سانتی‌گراد تا بالای 950 درجه سانتی‌گراد) عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده و هیچ تغیری در ساختار آن‌ها به وجود نمی‌آید.

کاربرد‌ ورق استیل 316

یکی از خصوصیات منحصر به فرد انواع ورق استیل 316، این است که در محیط های خورنده و تهاجمی، پایداری و دوام بالایی دارند و هیچ واکنشی میان این ورق‌ها با مواد شیمیایی به وجود نمی‌آید. به همین سبب است که در صنایع مختلف تولیدی، شاهد کاربردهای گسترده این نوع ورق هستیم. از جمله این کاربردها می‌توان به پارامترهای زیر اشاره نمود:

  • صنایع تولید کننده تجهیزات پزشکی
  • تجهیزات مرتبط با هوافضا و صنایع دریایی
  • کارخانجات حمل و نگهداری مواد غذایی
  • ذخیره سازی و نقل و انتقال مواد شیمیایی
  • سیستم های تصفیه آب
  • تجهیزات آزمایشگاهی
  • پنل معماری ساحلی

شکل پذیری و مقاومت ورق استیل 316 در برابر عوامل مختلف

یکی از مهم‌ترین عللی که بسیاری از صنعتگران و تولیدکنندگان را مجاب می‌نماید که از ورق استیل 316 برای طراحی و تولید بسیاری از محصولات خویش استفاده نمایند، شکل پذیری و همچنین مقاومت بسیار زیادی است که این ورق در برابر خوردگی، اکسیداسیون و حرارت دارد. همچنان با ما همراه باشید تا به صورت کامل، در مورد هر کدام از این موارد، مطالبی را برای شما عزیزان بیان کنیم:

مقاومت ورق استیل 316 در برابر خوردگی

به سبب این که ورق استیل 316 از عنصر مولیبدن برخوردار است، بنابراین در بسیاری از محیط ها و در برابر بسیاری از مواد شیمیایی، مقاومت فراوانی در برابر خوردگی دارد. به خصوص این مقاومت در برابر موادی که حاوی کلر هستند، به خوبی خود را نشان می‌دهد. به همین سبب است که می‌توان از این ورق‌ها برای تصفیه آب‌هایی که به میزان فراوانی کلر در ترکیبات آن‌ها وجود دارد استفاده نمود. همچنین ورق استیل 316 به سبب دارا بودن مقادیر فراوانی از کروم و نیکل، در برابر اسید سولفوریک و فسفریک اسید نیز مقاوم است. به سبب این خواص بی نظیر است که از آن برای تولید بسیاری از سازه‌های دریایی و اسکله‌های ساحلی استفاده می‌شود.

مقاومت ورق استیل 316 در برابر اکسیداسیون

ورق استیل 316 در برابر اکسیداسیون نیز مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. یکی از انواع ورق استیل 316 که با نام L316 شناخته می‌شود، به سبب این که دارای کربن کمتری نسبت به دیگر گریدهای این ورق است، در برابر رسوب زدایی کاربیدها و همچنین خوردگی میان دانه‌ای، دوام بی نظیری دارد. در یکی دیگر از این ورق‌ها به نام ورق استیل Ti 316 مقادیری از تیانیوم نیز وجود دارد که علاوه بر افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی، موجب پایداری ساختار فازی آن در دماهای بالای 800 درجه سانتیگراد می‌گردد. این ورق می‌تواند برای مدت زمان طولانی در برابر بسیاری از رسوبات، دمای بالا و اکسیداسیون قرار گیرد و هیچ تغیری در خواص مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی آن به وجود نیاید.

مقاومت ورق استیل 316 در برابر حرارت

تحقیقات و پژوهش‌ها نشان دهنده آن است که ورق استیل 316، در برابر دمای بسیار پایین و همچنین دمای بسیار بالا، استحکام خوبی دارد. حتی اگر این ورق‌ها را در معرض عملیات حرارتی بسیار سخت قرار دهیم، باز هم تغییری در ساختار آن‌ها به وجود نمی‌آید. بنابراین می‌توان از آن‌ها برای ساخت تجهیزاتی که همواره در معرض گرما و حرارت بسیار بالا هستند، استفاده نمود.

شکل پذیری ورق استیل 316

خوشبختانه ورق استیل 316 نیز مانند بسیاری دیگر از ورق‌های آستنیتی، از خاصیت شکل پذیری و فرم دهی بسیار خوبی برخوردار است. در واقع این ورق را می‌توان بدون نیاز به عملیات آنیل، به شکل و فرم دلخواه درآورد. این ورق یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت تجهیزات و لوازم آشپزخانه مانند سینک ظرفشویی، سرویس قابلمه و … است، زیرا قدرت انعطاف پذیری آن بسیار بالاست و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به اشکال مختلف در می‌آید. قدرت انعطاف پذیری و همچنین استقامت بالای این ورق، آن را تبدیل به یکی از بهترین انتخاب‌ها در صنایع مختلف تولیدی نموده است.

Leave A Comment

کمک نیاز دارید?