ورق استیل تزئینی یا دکوراتیو چیست ؟

فهرست مطالب

ورق استیل تزئینی یا دکوراتیو

ورق استیل تزئینی یا دکوراتیو یکی از اصلی‌ترین تولیدات صنایع فولاد در جهان می‌باشد. این ورق‌ها مانند سایر محصولاتی که در این زمینه مشاهده می‌کنیم، بر پایه آهن و سایر آلیاژها تولید شده و دارای کیفیت و استحکام فراوانی هستند. به طور کلی ورق‌های استیل بر اساس ترکیب مواد اولیه، ضخامت و شکل ظاهری، به انواع و اقسام مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که یکی از پرفروش‌ترین ورق‌های استیل در بازارهای جهانی، ورق استیل تزئینی یا دکوراتیو می‌باشد. از این ورق‌ها برای تولید بسیاری از لوازم تزئینی در دکوراسیون داخلی استفاده می‌نمایند.

ورق استیل چیست؟

قبل از این که در مورد روش تولید و کاربردهای ورق استیل تزئینی یا دکوراتیو برای شما سخن بگوییم، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که ورق استیل چیست؟ ورق استیل در واقع به ورق‌هایی گفته می‌شود که پایه اصلی تشکیل دهنده آن، آهن است؛ اما در برخی از شرایط آلیاژهای دیگری نیز به آن اضافه کرده و به این صورت خواص مکانیکی خاصی را برای آن تعریف می‌نمایند. ورق‌های استیل در قیاس با سایر محصولات فولادی، از کمترین میزان کربن برخوردار هستند و اندازه آن معمولاً کمتر از 2 درصد است. بالا بودن میزان کربن در ورق‌های استیل، خاصیت شکل پذیری آن‌ها را کاهش می‌دهد و دیگر نمی‌توان آن‌ها را به حالت مورد نظر درآورد. شکل ظاهری ورق‌های استیل، مربع و مستطیل است و هر کدام از آن‌ها ابعاد خاص خود را دارند.

گفتنی است ورق‌های استیل در برابر دمای هوای بسیار گرم یا بسیار سرد، مقاومت بالایی دارند. این ورق ها می‌توانند دمای بالای 1000 درجه سانتی‌گراد و کمتر از 200 درجه سانتی‌گراد را به راحتی تحمل نمایند.

انواع ورق استیل

ورق‌های استیل دارای انواع و اقسام مختلفی هستند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. این ورق‌ها با سری 200، 300، 400 و 500 دسته بندی می‌شوند. در این قسمت به صورت مختصر، برخی از سری پرفروش ورق‌های استیل را برای شما عزیزان نام می‌بریم:

  • ورق استیل 201: این ورق‌ها دارای ترکیبات آستینیتی هستند و تولید آن‌ها به روش نورد سرد است.
  • ورق استیل 202: این ورق‌ها نیز با استفاده از ترکیبات آستینیتی تولید می‌شوند و مهم‌ترین خاصیت آن‌ها، ضد زنگ بودن است.
  • ورق استیل 301: ورق‌های استیل 301 دارای خاصیت انعطاف پذیری بالایی هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را به شکل مورد نظر درآورد.
  • ورق استیل 302: این ورق‌ها در برابر خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارند.
  • ورق استیل 303: ورق‌های استیل 303، دارای میزان فراوانی گوگرد و فسفر هستند و قابلیت شکل پذیری بالایی دارند.
  • ورق استیل 304: این ورق‌ها، از جمله متداول‌ترین نوع ورق‌های استیل هستند که از آن‌ها برای تولید بسیاری از ابزارها و لوازم استفاده می‌شود.
  • ورق استیل 405: این ورق‌ها دارای استحکام و مقاومت بالایی هستند و برای جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • ورق‌های استیل سری 500: از این ورق‌ها در محیط هایی که دارای حرارت بالایی هستند به کار می روند.

مراحل و روش تولید ورق استیل

برای تولید ورق استیل تزئینی یا دکوراتیو، ابتدا ضایعات آهنی بازیافت شده را ذوب نموده و سپس عناصر آلیاژی را به آن اضافه می‌کنند. در ادامه آلیاژ را ذوب کرده و سپس آن‌ها را سرد و منجمد می‌نمایند. پس از آن عرض و طول ورق‌های استیل را مشخص نموده و آن‌ها را با استفاده از هوا برش به ابعاد مورد نظر تقسیم بندی می‌نمایند.

پس از آن باید تمامی عیوب ظاهری ورق های استیل را از بین برده و ضخامت آن را کاهش دهند. در این مرحله ابتدا یک کوره با دمای 1250 درجه سانتی‌گراد را گرم نموده و در ادامه ورق‌ها را داخل آن قرار می‌دهند. ضخامت ورق‌ها در طی 7 پاس نورد، به اندازه مورد نظر رسیده و سپس از کوره خارج می‌شوند. پس از طی این مراحل، ورق‌های استیل را با عملیات شات بلاسک، اکسید زدایی می‌کنند؛ این موضوع خواص مکانیکی ورق‌ها را بهبود می‌بخشد. یکی دیگر از مراحل تولید ورق استیل تزئینی یا دکوراتیو، نورد سرد است که باعث ایجاد درخشندگی و سطح صاف برای این ورق‌ها می‌گردد. نورد سرد علاوه بر این که ضخامت ورق‌های استیل را کاهش می‌دهد، بلکه سطح آن‌ها را براق و زیبا می‌نماید.

Leave A Comment

کمک نیاز دارید?